Gdy dziecko nie chce jeść, rodzice wpadają w panikę. Jednak brak apetytu u dziecka wcale nie oznacza choroby. Jeśli maluch rozwija się prawidłowo, nie ma anemii ani bakterii w moczu, trzeba po prostu pogodzić się z faktem i zamiast panikować poszukać mądrych sposobów, aby zachęcić dziecko do jedzenia.
Autor zdjęcia/źródło: Dziecko nie chce jeść@ pixabay
Jeśli niechęć do jedzenia zdarza się od czasu do czasu, nie ma powodów do obaw. Kilkudniowy brak apetytu, po którym wraca on do normy także nie jest niepokojący. Często okazuje się, że niechęć dziecka do jedzenia spowodowana jest źle dobraną dietą. Posiłki przygotowywane dla dziecka powinny być bogate w błonnik, witaminy, wapń, żelazo oraz dobre tłuszcze.
Dziecko nie chce jeść - przyczyny
Powodów niejedzenia malucha może być kilka. Dziecko niechętnie eksperymentuje z nowymi smakami, najczęściej odmawiając skosztowania warzyw i owoców. Kolejne przyczyny to zbyt częste posiłki, mało urozmaicona dieta i wmuszanie pokarmów, które w efekcie wywołuje u dziecka negatywne skojarzenia z samą czynnością jedzenia. Brak apetytu także powoduje dawanie dziecku między posiłkami ciastek, przekąsek i słodkich soków. Niechęć do jedzenia mogą wywołać pasożyty, alergia pokarmowa oraz choroby żołądkowe jak refluks.
Co zrobić, aby dziecko jadło?
- Już w ciąży powinnyśmy zadbać o maksymalnie zróżnicowaną dietę, uwzględniającą różnorodne warzywa, owoce, mięsa. Dziecko zapamięta te smaki i chętniej przełknie je w przyszłości.
- Zacznijmy podawać pokarmy stałe, gdy maluch skończy cztery miesiące, nawet jeśli karmimy go piersią. Dzieci, które do szóstego miesiąca życia piją tylko mleko mają duże opory przed rozszerzaniem diety.
- Ograniczmy liczbę posiłków maksymalnie do pięciu dziennie i podawajmy je o stałych porach.
- Nie pozwalajmy dziecku podjadać. Jedzenie między posiłkami może spowodować brak apetytu u dziecka.
- Zmniejszmy porcje jedzenia. Dzieci same wiedzą, kiedy są syte. Nie ma potrzeby wmuszać w nie posiłku. Jeżeli dziecko poczuje głód, na pewno o tym poinformuje.
- Zastanówmy się, czy wystarczająco urozmaicamy posiłki. Jeżeli przez tydzień jemy makaron, nie dziwmy się brakiem apetytu u malucha.
- Jeśli dziecko nie chce zjeść jakiejś potrawy, spróbujmy podawać mu ją przez kilka dni, żeby mogło się z nią oswoić.
- Jeśli maluch odwraca głowę i odpycha łyżeczkę, nie zmuszajmy go do jedzenia.
- Jeśli dziecko jest znudzone siedzeniem w foteliku do karmienia, zaczyna się wiercić i nie reaguje na nasze prośby, zakończmy posiłek. Nie biegajmy za dzieckiem z miseczką w ręce prosząc, żeby zjadło jeszcze jedną łyżeczkę.
- Posiłki podawajmy dziecku w konkretnym miejscu i o stałych porach. Maluch zrozumie, że jedzenie jest swoistym rytuałem i sam zareaguje, gdy wprowadzone zostaną zmiany.
- Potrawy przyrządzajmy kolorowe i o zróżnicowanej konsystencji. Dla malucha ciekawego świata przygotujmy na przykład kanapki - zwierzątka. Podczas posiłku opowiadajmy o nich maluchowi. Pokażmy, gdzie mają oczka itp. Kupmy talerzyk, na którego dnie ukryty jest jakiś rysunek i zachęćmy dziecko, by do niego dotarło poprzez jedzenie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Aby Twój maluch pokochał warzywa!>>
Pierwsze menu niemowlaka – czym karmić po mleku mamy?>>